A ratatouille (ejtsd: ratatui) padlizsánból és más zöldségekből készülő hagyományos francia egytálétel. Szokás „mediterrán lecsó”-nak vagy „francia lecsó”-nak is hívni. A ratatouille-ban a domináns zöldség vagy a padlizsán, vagy a cukkini (sohasem a paprika). Ezekhez járul egy ízesítőcsokorral (petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom, kevés zellerszár, póré) készülő „lecsóalap” (paprika, paradicsom, vöröshagyma, fokhagyma). Ez azonban sohasem szalonnás. Az alap gyakran készül piros és zöld kaliforniai típusú paprikából. Ha nem, akkor csak pirosból. Az egyes zöldségeket külön-külön készítik el, a végén egyesítik, s hosszabb-rövidebb ideig még együtt párolják őket. A hagymát finomra vágják vagy vékonyra szelik, az összes többi zöldséget viszont általában nagyobb, három centiméteres kockára vágják. Én ettől a kissé hagyományos és sablonos lecsótól eltértem, néhány zöldséget kicseréltem és fehérborral tettem még különlegesebbé. Egy izgalmas étel, izgalmas ízvilággal, ráadásul mindenmentes.

Hozzávalók 2 fő részére:

1 nagyobb cukkini
1 nagyobb padlizsán
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 újhagyma zöldje (elhagyható)
1 csokor petrezselyem
fél szál zellerlevél szárával
1 db piros színű kaliforniai parika
2 db sárga színű kaliforniai parika
1 db kápia paprika (elhagyható)
chilipaprika
6 db paradicsom
kis csokor petrezselyem
1 ág kakukkfű
himalája só, őrölt gluténmentes fekete bors (Lucullus)
1 ek olívaolaj vagy hidegen sajtolt étolaj
1 dl fehérbor

Elkészítés módja:
  1. Minden zöldséget tisztíts meg, szabadítsd meg a héjától. A hagymát, a petrezselymet, a zellert darabolom, a cukkinit, a padlizsánt kockákra, a paprikákat  félkarikákra vágom, a paradicsomokat negyedelem.
  2. Egy nagyobb serpenyőben olajon a hagymát üvegesre dinsztelem, majd ráteszem a zöldségeket és a fűszernövényeket is, fűszerezem, fedő alatt dinsztelem. Fűszerezem ízlés szerint. Később hozzáadom az újhagyma zöldjét, végül ráöntöm a bort.
  3. Utána fűszerezésre nem volt szükség, de mindenkinek ajánlom a kóstolást.
Tanács:

Szórhatunk bele fenyő- vagy napraforgómagot, illetve kolbásszal vagy tésztával is tálalhatjuk. Köretként húsok mellett is kiválóan megállja a helyét.

Jó étvágyat! 🙂