Fehér spárgakrémlevest még soha nem készítettem, de mivel a zöld spárgát imádom (alig várom, hogy szezonja legyen), gondoltam, ez sem lehet rossz. Mondanom sem kell, óriási rajongója lettem ennek a krémlevesnek is. A spárgát a zöldségek királyának tartják, mert íze semmihez sem fogható, nem hizlal, mégis tele van energiával és a szervezetünk számára hasznos nyomelemekkel. Azért hozzá kell tennem, hogy a zöld, lila és fehér spárga között lényeges különbségek van. Néhány hasznos tudnivaló: 1. A fehér spárga színe azért fehér, mert nem éri fény, ugyanis földtöltésekben nő. 2. Csak főzve fogyaszthatjuk. 3. A zöld spárgát elég megmosni és a spárga alsó fás részét letörnünk. A fehér spárgát ezen felül meg is kell hámozni, mert héjastól kesernyés ízt ad az ételnek. 4. A zöld spárga több C-vitamint és karotint tartalmaz, mint a fehér. 5. A fehér spárgát érdemes párolva-főzve zöldségköretként elkészíteni. A spárgakrémleves egyértelműen fehér spárgából az igazi.

Hozzávalók:

50 dkg fehér spárga
1 kis fej vöröshagyma
3-5 dkg kókuszmargarin
1-2 ek rizsliszt
2 db gluténmentes leveskocka (szárnyas hús – Knorr vagy 2 dl vízzel is helyettesíthető)
2 dl növény tejszín (mandula, rizs, kókusz)
1 csipet himalája só
1 csipet őrölt gluténmentes fehér bors (Lucullus)
1 csipet őrölt gluténmentes őrölt szerecsendió
1 tk eritritol
1 csokor petrezselyem vagy kapor vagy oregánó vagy kakukkfű

Elkészítés módja:
  1. A spárgát megmossuk és meghámozzuk, a fejét levágjuk, a többi részét felszeleteljük 2-3 cm-es darabokra. 1-1,5 liter forrásban levő vízben feloldjuk a leveskockát, és megfőzzük benne, majd szűrőkanállal kiszedjük, aztán sózzuk, és hozzáadjuk a szerecsendiót és cukrozzuk a spárgadarabokat. A levest ismét felforraljuk, megfőzzük benne a spárgafejeket, majd kivesszük.
  2. A hagymát felaprítjuk, majd egy serpenyőben üvegesre pároljuk a kókuszvajon. Beledobjuk a spárgadarabokat, és állandó keverés mellett pár percig dinszteljük. Végül megszórjuk a liszttel, és kissé lepirítjuk.
  3. A húsleveshez öntjük a tejszínt, hozzáadjuk a lepirított spárgát, sózzuk, borsozzuk, és közepes lángon kb. 20 percig főzzük. Utána botmixerrel pürésítjük, és felforraljuk.
  4. Aprított fűszernövénnyel tálaljuk ízlés szerint.
Tanács:

Vigyázzunk, hogy ne legyen fás a spárga, mert akkor a szálai miatt még külön át kell szűrni a levest.

Jó étvágyat! 🙂